OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

Mushishi [ mangast animeni ]
Mine lehele 1, 2  Järgmine
 
Uus teema   Vasta teemale    baka.ee foorum / -> anime
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
Vabarnamees
mario with money


Liitunud: 9 Jan 2003
Postitusi: 1802
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Kolm Nov 23, 2005 01:54    Teema: Mushishi [ mangast animeni ] Vasta viitega

"Väikesest peale on mulle meeldinud vanad lood. Samuti vaimustusin tollal putukatest ja (algkooli tasemel) teadusest. Nõnda kirjutangi praegu just selliseid lugusid. Kindlasti ei kuku nad mul välja võrdväärselt ehtsate legendidega, ent tunnen neid kirjutades naudingut ja see valmistab mulle rõõmu." - Yuki Urushibara


Nii räägib oma loomingust viimase aasta jooksul minusse kõige sügavama jälje jätnud manga - "Mushishi" - autor. Käin nii julge väite välja, ehkki olen lugenud vaid ühe köite. Ent millise köite! Nende kaante vahel ootas mind kummaline reis hapravõitu maailma, millest rääkida tihkan vaid sosinal.

Selles maailmas, mis minu arusaamist mööda paikneb hilise XIX või varase XX sajandi Jaapanis, elab taimede, loomade ja inimeste kõrval loendamatu hulk ürgseid, üleloomulikke olendeid, keda tuntakse koondnimetuse "mushi" (otsetõlkes "putukad") all. See nimetus on eksitav, sest mushi'd võivad võtta kõige erinevamaid vorme, meenutades kohati kingloomi jm ainurakseid, tigusid või ussikesi. Või inimesi.





Mushi'de eksistents jääb inimestel tavaliselt esmapilgul märkamata, ent harvadel puhkudel puruneb illusioon siiski ja kokkupuude muutub vältimatuks. Tihti juhtub see põhjusel, et mushi'd vajavad oma toiduks midagi, mis on seotud inimelu või -tegevusega. Kohtumisel mushi'ga võivad aga olla väga erinevad tagajärjed - kõige halvemal juhul on selleks haigus või muu vaegus või isegi surm. Tavameditsiinist pole mushi'de puhul abi. Ainsaks, kes mushi'ga trehvanud inimest aidata suudab, on mushi-ekspert ehk pealkirjas mainitud mushishi.





Selle manga peategelaseks ongi üks viimatimainitute hulgast, mushishi nimega Ginko. Ta on tuhmvalgete juustega keskmises nooruses mees, kelle suus tolkneb alatasa sigaret ning kelle vasak silm peitub reeglina juuksesalkude alla. Oma parema silmaga aga puurib ta otse mushi'dest vaevatud inimeste südamesse, et tervendada nende ihu või hinge. Seejuures saab juba esimestes peatükkides vägagi ilmseks, et ka Ginko ise pole mushi'de mõjutuste vastu immuunne. Lugejale antakse mõista, et mushi'de maailm on tema jaoks rohkem kui eriala, see on kinnisidee, mis on temalt nõudnud ränke ohvreid.





"Mushishi" narratiiv voolab kiirustamata, peatudes rahulikult igal üksikul hetkel, nõidudes lugeja osavalt oma veidrasse lummusesse. Sihilikult aeglast tempot toetab omalt poolt suurepäraselt Yuki Urushibara elegantne pliiatsijälg, mis omab samas piisavalt rohmakaid nurki ja teravaid piirjooni, et mõjuda salapärasena ja kohati õõvastavanagi. Kuna pea kõik pähetikkuvad sõnad tunduvad mu muljete kirjeldamiseks lõppkokkuvõttes kohatud, piirdun tõdemusega, et see manga on minule tõepoolest meeltmööda.

Kui peaksin sõnastama omaduse(d), mida "Mushishi" juures väärtustan, siis ütleksin: mulle avaldab sügavat muljet selle manga võime juhtida tähelepanu esmapilgul väheolulisena tunduvatele nähtustele inimese elus ja oskusele küsida ootamatuid küsimusi. Näiteks... Kuidas tekivad need ähmaselt helendavad kujundid, mida näeme, kui sulgeme oma silmad? Mis on see pisikest maavärinat meenutav heli, mida kuuleme, kui surume kõvasti kinni oma kõrvad? Miks me arvame, et unes nähtu on vähem tõelisem kui ilmsi läbielatu?




Kannatlik lugeja tahab nüüd ehk teada, miks ikkagi pole ma teinud seda postitust foorumisse "Manga". Aga sellepärast, et "Mushishi" on alates selle oktoobrist ka anime vormis kättesaadav. Stuudioks on minu jaoks senitundmatu Artland, kes on endale võetud vastutusrikka ülesandega tõepoolest kenasti hakkama saanud. Kuna animel teatavasti on (ka siinse kasutajaskonna seas) rohkem publikumenu kui mangal, siis otsustasingi püüda võimalikult laia tähelepanu...





Mangast tuttavad stseenid on animes taasesitatud hoole ja armastusega ning teatud määral on mangale iseloomulik väheste piirjoontega, ebakonkreetne õhkkond liikuvas pildis veelgi võimendunud. Teisalt on anime tegevustikku kohati kergem jälgida - need kaks tähelepanekut tunduvad küll vastuolulised, aga kehtivad minu jaoks võrdselt tõestena.





Teatud erinevusi algmaterjalist leidub, näiteks näib peategelane Ginko animes mõnevõrra mehisem ja tõsisem olevat kui mangas. Peaasjalikult aga püsitakse ilusasti manga sü¾ee raames, mis ka igati mõistlik tundub, võttes arvesse, kui hea sü¾eega tegemist on. Vähemalt esialgu on "Mushishi" episoodiline anime, mille iga üksikut osa võib käsitada iseseisva novellina. Ainsateks läbivateks elementideks on seejuures Ginko ja mushi'd.

Välise külje pealt väärivad kahtlemata äramärkimist õhkkonnale kohane mõtlikult tuhm värvigamma, kus domineerivad rohelised toonid, ning eeskujulikult vaoshoitud helimaailm, kus leidub samas piisaval määral teravust, et anda kokkupuudetele mushi'dega vajalikku pinget.





Nii pildis, helis kui sõnas on "Mushishi" minu jaoks äärmiselt nauditav, pean isegi ütlema, et mu selle aasta lemmikanime, mida soovitan kõigile neile, kes soovivad mõtteainet ja kauneid vaatepilte. Kui teile on minevikus näiteks sümpatiseerinud seeriad "Haibane Renmei" või "Kino no Tabi", on tõenäosus suur, et teile ka "Mushishi" midagi meelepärast pakub. Minu poolt seni nähtud esimeses neljas osas on taasesitatud manga esimese köite materjali, peagi aga liigutakse minu jaoks tundmatutele radadele - ootan kannatamatult!
_________________
Vabarnamees: nagu lendav tigu * ~animeloend~
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail Vaata liikme veebilehte
kammerer
mitjok


Liitunud: 2 Dets 2004
Postitusi: 1454
Asukoht: tallinn

PostitusPostitatud: Kolm Nov 23, 2005 08:31    Teema: Vasta viitega

oeh, mul tekkis nüüd küll huvi, aga millist fansubi sa soovitaksid ? (kuna valida on lausa kolme grupi vahel)
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Vabarnamees
mario with money


Liitunud: 9 Jan 2003
Postitusi: 1802
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Kolm Nov 23, 2005 08:47    Teema: Vasta viitega

Pean tunnistama, et ma ei ole sub'ide võrdlust läbi viinud. Ise olen siiani vaadanud C1 Anime sub'e ning need on mulle igati OK tundunud. Nad on ka vähemalt hetkel kõige kaugemal. Kuna eelmise osa (4.) ilmumisest peagi nädal möödas, loodan, et kohe-kohe saabub uus.
_________________
Vabarnamees: nagu lendav tigu * ~animeloend~
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail Vaata liikme veebilehte
douji



Liitunud: 24 Veeb 2005
Postitusi: 1079

PostitusPostitatud: Kolm Nov 23, 2005 14:16    Teema: Vasta viitega

hästivormistatud haip teemaalgataja poolt. hakkan otsima.
_________________
"Keegi peab seltskonnas ka peent vaimu esindama," ütles Vassikati.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
zork



Liitunud: 19 Veeb 2003
Postitusi: 578
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Reede Nov 25, 2005 03:02    Teema: Vasta viitega

kammerer kirjutas:
oeh, mul tekkis nüüd küll huvi, aga millist fansubi sa soovitaksid ? (kuna valida on lausa kolme grupi vahel)


Peale algset võrdlemist AF-F'i ja C1 vahel eelistasin mina esimest.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
MTI



Liitunud: 13 Juul 2003
Postitusi: 216
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Laup Dets 10, 2005 14:10    Teema: Vasta viitega

väga hea review vms, ise poleks osanud nii hästi sõnadega lahti seletada seda. mulle meeldis tohutult Haibane Renmei, Kino no Tabi ja kõige rohkem Mushishi. Seda vaadates on süda täiesti rahulik, kõik mured lähevad meelest, kui osa läbi saab jääb hea tunne kõhtu. Väga soovitan.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
kammerer
mitjok


Liitunud: 2 Dets 2004
Postitusi: 1454
Asukoht: tallinn

PostitusPostitatud: Teis Dets 13, 2005 13:02    Teema: Vasta viitega

esimene osa jättis küll väga hea mulje. ilus ja sisukas.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
douji



Liitunud: 24 Veeb 2005
Postitusi: 1079

PostitusPostitatud: Teis Jan 31, 2006 02:43    Teema: Vasta viitega

tänan veel kord soovitamast... see (manga esialgu, animet pole ikka veel vaadanud) on tõesti midagi erilist. eriti meeldib, et joonistus on äärmiselt nonchalant võrreldes tavapärase poleeritusega.

teist volüümi tahaks...
_________________
"Keegi peab seltskonnas ka peent vaimu esindama," ütles Vassikati.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
genky
hommikune tõus


Liitunud: 1 Veeb 2003
Postitusi: 3674
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Kolm Märts 22, 2006 11:02    Teema: Vasta viitega

Peaks mainima, et selle anime nägemine tõstis ta kohe minu lemmikanimete tippu.
See omapärane joonistustiil ja värvivalik on kuidgi lummavad. Peale visuaalse külje on ka stoori väga hea. Kuidagi huvitav (ei leia paremat sõna hetkel) on jälgida neid probleeme, mis inimesi vaevavad. Ja anime alguslaul on ka tohutult hea.

Ainult üks asi mind siiski häirib. Kõrvaltegelased on peaaegu ühe ja sama näoga. See tekitab kohati segadust.

Aga siiski. Väga hea anime on :)
_________________
Asashio | AniMatsuri | MyAnimeList
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Riion



Liitunud: 19 Juul 2006
Postitusi: 522

PostitusPostitatud: Esm Okt 30, 2006 21:49    Teema: Vasta viitega

Ilus anime, mõnusa mõttega, üks erilistest.

Asi mis paneb kaasa elama iga sinu hingesompsu, iga sinu varba, iga sinu sõrme.

Nii ligidal ja nii kaugel...
_________________
http://fyeahtartu.tumblr.com/


"Me oleme, mis me mõtleme.
Kõik, mis me oleme, tõuseb koos meie mõtetega.
Enda mõtetega me loome maailma"


- Buddha
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Random



Liitunud: 16 Juun 2006
Postitusi: 1871
Asukoht: puu otsas

PostitusPostitatud: Esm Okt 30, 2006 23:05    Teema: Vasta viitega

Aitäh, Riion, et selle teema üles tõstsid, nüüd ma tean mida vaheajal vaadata.
_________________
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte MSN Messenger
kuroitenshi



Liitunud: 31 Okt 2006
Postitusi: 5
Asukoht: tallinn

PostitusPostitatud: Teis Okt 31, 2006 19:40    Teema: Vasta viitega

Jah. Mushishi on väga ilusa animatsiooni ja soundtrackiga. plussiks minule oli anime sarnasus mangaga.

Kes pole veel näinud peaks seda tegema õige pea.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
zork



Liitunud: 19 Veeb 2003
Postitusi: 578
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Laup Nov 04, 2006 15:43    Teema: Vasta viitega

Riion kirjutas:
Ilus anime, mõnusa mõttega, üks erilistest.

Asi mis paneb kaasa elama iga sinu hingesompsu, iga sinu varba, iga sinu sõrme.


Ilus mis mõttes? Ma mõtlesin küll vahepeal, et see pigem üks hea õudusanime on. Peale vaatamist ei julge enam puu alla õue magama minna või metsas ringi kolada, kes teab mis "mushi" sa endale külge saad sealt ???
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
Riion



Liitunud: 19 Juul 2006
Postitusi: 522

PostitusPostitatud: Püh Nov 05, 2006 00:23    Teema: Vasta viitega

zork kirjutas:
Riion kirjutas:
Ilus anime, mõnusa mõttega, üks erilistest.

Asi mis paneb kaasa elama iga sinu hingesompsu, iga sinu varba, iga sinu sõrme.


Ilus mis mõttes? Ma mõtlesin küll vahepeal, et see pigem üks hea õudusanime on. Peale vaatamist ei julge enam puu alla õue magama minna või metsas ringi kolada, kes teab mis "mushi" sa endale külge saad sealt ???

Ilu on vaataja silmades, suhtumine on tema südames.
_________________
http://fyeahtartu.tumblr.com/


"Me oleme, mis me mõtleme.
Kõik, mis me oleme, tõuseb koos meie mõtetega.
Enda mõtetega me loome maailma"


- Buddha
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
zork



Liitunud: 19 Veeb 2003
Postitusi: 578
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Püh Nov 05, 2006 03:21    Teema: Vasta viitega

Riion kirjutas:

Ilu on vaataja silmades, suhtumine on tema südames.


Silmades, silmades, tean seda küll. Küsisin selle mõttega rohkem, et ehk suudad kuidagi täpsemalt seletada, mida ilusat sa seal just näed, peale ilusa animatsiooni. Aga vist oli palju tahetud.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
Riion



Liitunud: 19 Juul 2006
Postitusi: 522

PostitusPostitatud: Püh Nov 05, 2006 10:27    Teema: Vasta viitega

Mõtet!

Kui sina näed, kuidas üks koll-moll ronib sulle kõrvust sisse, seda näed sina.
Mina nägin selles osas midagi muud, nagu igas osas.
Ma nägin ema-poja armastus, ema suhtumist, kui oli abikaasa leidnud.
Samuti ka lõpuks ka rahu leidmine.
Ja veel see, et, kuidas ta kattis ikkagi lõpus oma abikaasale laua, nagu ta ise ütles, et ta leiab rahu, kui ta nii teeb.

Vapper pole see, kes võitleb lahingus, vaid see, kes astub oma hirmude vastu aga seda on liiga palju loota, et sa mõistad seda.
_________________
http://fyeahtartu.tumblr.com/


"Me oleme, mis me mõtleme.
Kõik, mis me oleme, tõuseb koos meie mõtetega.
Enda mõtetega me loome maailma"


- Buddha
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
xin Zeran
Täitsa lõpp .. exx äää?!?!?


Liitunud: 1 Veeb 2003
Postitusi: 556
Asukoht: Kirik

PostitusPostitatud: Püh Nov 05, 2006 13:04    Teema: Vasta viitega

Lisaks siia lingi tulevasest Mushishi Live Action filmist.
http://www.mushishi-movie.jp
_________________
$> cd /pub
$> more beer

$> man woman
No manual entry for woman
$> exit

Church of Scientology
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
zork



Liitunud: 19 Veeb 2003
Postitusi: 578
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Püh Nov 05, 2006 15:28    Teema: Vasta viitega

Riion kirjutas:
Vapper pole see, kes võitleb lahingus, vaid see, kes astub oma hirmude vastu aga seda on liiga palju loota, et sa mõistad seda.


Torgiks natuke seda mõistmise asja veel. Mina ei ole sina ning ma vaatan/näen asju teisiti, seega ma ei saa aru, miks ma peaks samamoodi mõistma kui sina. Sina näed inimese kannatustes ilu, mina näen kannatusi, kurbust, masendust, võitlust oma olemasolu eest. Loomulikult on ka helgemaid hetki, et inimesed elavad siiski edasi kõigest hoolimata, aga ma ei oska seda kõike kokku ilusaks nimetada. Ei ole minu arust ilus lihtsalt, kui lapsed kannatavad, kui neid ohverdatakse küla heaolu nimel, kui inimesed surevad või ära kaovad, kui perekonnad eluasemetest/kohtadest ilma jäävad, kui vanemad oma lapse(ste surma pealt peavad vaatama, kui inimesed kaotavad mõistuse ja perekonnad lähevad katki jne.
Ja see, et ma näen ka seda koll-moll'i kõrvast sisse ronimas, ei tähenda, et ma ainult seda näen. Ma näen seda ühte aspekti asja juures ning pean seda koledaks/õudsaks ja mõtlemapanevaks, et näe, looduses võib olla palju ohtlikke asju ning võtab kõhedaks see.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
douji



Liitunud: 24 Veeb 2005
Postitusi: 1079

PostitusPostitatud: Nelj Dets 07, 2006 22:44    Teema: Vasta viitega



Ginko action figure, Medicom Toy sarjast Real Action Heroes, 30 cm, hind ca 1700 eek, tuleb jaanuaris. pilt pärit Hobby Searchi poest.
_________________
"Keegi peab seltskonnas ka peent vaimu esindama," ütles Vassikati.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
mimmu
hilja juba


Liitunud: 22 Apr 2005
Postitusi: 1270
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Reede Dets 08, 2006 16:02    Teema: Vasta viitega

Mushishi on hästi tore. Aga siia pandud piltidest tundubki alguses et taust on kogu aeg selline. Kuigi tegelikult on üsna detailne.
_________________
Onu Vanja kurvad püksid
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    baka.ee foorum / -> anime Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Mine lehele 1, 2  Järgmine
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 2

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Tõlkinud: