OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

Oeh, järjekordne vaidlus "kas anime on multikas?"
Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
 
Uus teema   Vasta teemale    baka.ee foorum / -> anime
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
hfhdhg



Liitunud: 2 Okt 2009
Postitusi: 60
Asukoht: Märjamaa

PostitusPostitatud: Esm Nov 16, 2009 23:07    Teema: Oeh, järjekordne vaidlus "kas anime on multikas?" Vasta viitega

raidomees kirjutas:


Väga esmaklassiliste koomiksite ja multikate austajate seas on ka kindlasti lollakaid. Inimestele meeldivad multikad ja koomiksid erinevatel põhjustel. Sellepärast on ka austajaskond väga värviline.


Ei.Ei. Miks kasutad sa selliseid koledaid sõnu?(küsimus siiski retooriline)
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
raidomees
Kasemees Enn elab kase sees


Liitunud: 15 Sept 2006
Postitusi: 1640
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Teis Nov 17, 2009 16:27    Teema: Vasta viitega

hfhdhg kirjutas:
raidomees kirjutas:


Väga esmaklassiliste koomiksite ja multikate austajate seas on ka kindlasti lollakaid. Inimestele meeldivad multikad ja koomiksid erinevatel põhjustel. Sellepärast on ka austajaskond väga värviline.


Ei.Ei. Miks kasutad sa selliseid koledaid sõnu?(küsimus siiski retooriline)


Okei... Hmm, joonissari, animasari, on parem? Multikas on natuke suupärasem ja igatahes lühem sõna.

Koomiksit ma küll kuidagi asendada ei oska, mis selles täpselt nii koledat on? Visuaalne romaan?
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail MSN Messenger
hfhdhg



Liitunud: 2 Okt 2009
Postitusi: 60
Asukoht: Märjamaa

PostitusPostitatud: Teis Nov 17, 2009 23:27    Teema: Vasta viitega

raidomees kirjutas:
hfhdhg kirjutas:
raidomees kirjutas:


Väga esmaklassiliste koomiksite ja multikate austajate seas on ka kindlasti lollakaid. Inimestele meeldivad multikad ja koomiksid erinevatel põhjustel. Sellepärast on ka austajaskond väga värviline.


Ei.Ei. Miks kasutad sa selliseid koledaid sõnu?(küsimus siiski retooriline)


Okei... Hmm, joonissari, animasari, on parem? Multikas on natuke suupärasem ja igatahes lühem sõna.

Koomiksit ma küll kuidagi asendada ei oska, mis selles täpselt nii koledat on? Visuaalne romaan?



Multikas manab silme ette pildi millegist lapsikust ning on ju olemas sõna mis kirjutades isegi lühem "anime"(ka on olemas anime alafoorum)

Sõna "koomiks" on tõesti OK kui räägid Ameerika toodangust. Jaapani loomingu kohta oleks ikkagi tore öelda "manga". Võibolla tõesti Sinu jaoks liiga palju kasutatud sõnad ja otsid asendust kuid isiklikult pooldan ikkagi teatud termineid.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
Ummi
lovely berry


Liitunud: 8 Apr 2006
Postitusi: 3500
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Teis Nov 17, 2009 23:47    Teema: Vasta viitega

hfhdhg kirjutas:
Multikas manab silme ette pildi millegist lapsikust ning on ju olemas sõna mis kirjutades isegi lühem "anime"(ka on olemas anime alafoorum)

Sõna "koomiks" on tõesti OK kui räägid Ameerika toodangust. Jaapani loomingu kohta oleks ikkagi tore öelda "manga". Võibolla tõesti Sinu jaoks liiga palju kasutatud sõnad ja otsid asendust kuid isiklikult pooldan ikkagi teatud termineid.

Kui keegi ütleb "millegist" siis on mul kange tahtmine talle (õrnalt) vastu pead virutada.

Multikas manab sulle sellise pildi silme ette, sest väiksena kutsusid sa joonisfilme vaadates neid multikateks. Kuidas aga, kulla inimene, erineb naruto multikatest? Sügav lugu? Ei, ka Lõvikuningas oli sügav lugu ja see ei takista meil teda multikaks kutsumast. Vägivaldsed stseenid? Tom&Jerry't mäletad? Kas seal midagi muud üldse oli, kui vägivald?

Koomiks on eesti keelde mugandatud sõna vastava kirjandus-/kunstiliigi jaoks, miks mitte seda kasutada? Miks tahad sa ainult Ameerika toodangut koomiksite alla liigitada, kui ilmselgelt on ka mangad koomiksid? Ja kas näiteks eestlaste vaimusünnitised polegi siis koomiksid? Mu vend tegi kunagi ammu ühe koomiksi, sa tahad öelda, et see on mingi hall maa, kuna see pole Ameerika ega Jaapani toodang?

Üleüldse, sinu terminieelistused ei tohiks olla teiste väljenduse piiriks. Sellised piiritlused on häirivad ja eelistatum oleks olukord, kus sina oled tolerantsem, mitte see, et keegi sinu pärast mõttetult oma teksti muutma peaks.
_________________
baka pole surnud, me postitame siia peaaegu iga kuu
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Stopa
kibestunud sotsiopaat


Liitunud: 18 Nov 2008
Postitusi: 1719
Asukoht: Shibuya-ku, Tokyo

PostitusPostitatud: Teis Nov 17, 2009 23:48    Teema: Vasta viitega

hfhdhg, see on umbes sama vahe kui "arvuti" ja "Dell XPS M1300". Manga on ikkagi koomiks, anime on ikkagi multikas.
_________________

Arvake ära kaks kõige paremat animefrantsiisi üldse. Saatke oma variandid mulle. Võitke ¹okolaadi.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
hfhdhg



Liitunud: 2 Okt 2009
Postitusi: 60
Asukoht: Märjamaa

PostitusPostitatud: Kolm Nov 18, 2009 00:11    Teema: Vasta viitega

Ummi ei ma ei mõtlegi ,et tema või keegi peaks hakkama siin minu heaks oma teksti muutma. Üldsegi mitte. Lihtsalt kirjutasin postituse oma arvamusega. Sul võib õigus olla selle multikate koha pealt. Eestlaste vaimusünnitis on ka loomulikult koomiks. See Ameerika oli siiski rohkem näide, ega muidugi ei ole ainult 2 kategooriat, Ameerika ja Jaapan. Oma tolerantsuse kohta ei saa ma ka kurta, ütleks et ma olen vägagi tolerantne inimene, isegi kui see minu postitus(raidomehe postituse vastus) võis jätta teistsuguse mulje. Aga samas, kui mina võtsin kinni sõnadest multikas ja koomiks, siis mis on sinul sõna "millegist" vastu? Kuigi see võib kõlada natuke ülbelt siis võiks jätta selle teema sinnapaika, et mitte tekitada mingisugust vaidlust ja ära hoida Naruto teema risustamist.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
Ummi
lovely berry


Liitunud: 8 Apr 2006
Postitusi: 3500
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Kolm Nov 18, 2009 00:51    Teema: Vasta viitega

http://www.eki.ee/keeleabi/index.php?leht=4&act=2&vld=37

otsi "rõhuliide"

Eesti Keele Instituut kirjutas:

Õiged vormid on millessegi, millestki, millelegi, millelgi, millenagi, milletagi, millegagi. Rõhuliide on pärast käändelõppu.

_________________
baka pole surnud, me postitame siia peaaegu iga kuu
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Stopa
kibestunud sotsiopaat


Liitunud: 18 Nov 2008
Postitusi: 1719
Asukoht: Shibuya-ku, Tokyo

PostitusPostitatud: Kolm Nov 18, 2009 01:32    Teema: Vasta viitega

Ummi kirjutas:
http://www.eki.ee/keeleabi/index.php?leht=4&act=2&vld=37

otsi "rõhuliide"

Eesti Keele Instituut kirjutas:

Õiged vormid on millessegi, millestki, millelegi, millelgi, millenagi, milletagi, millegagi. Rõhuliide on pärast käändelõppu.


SEE EI PUUTU TEEMASSE JU
_________________

Arvake ära kaks kõige paremat animefrantsiisi üldse. Saatke oma variandid mulle. Võitke ¹okolaadi.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
shadowman



Liitunud: 6 Veeb 2007
Postitusi: 829

PostitusPostitatud: Kolm Nov 18, 2009 03:12    Teema: Vasta viitega

Multikas ja multifilm on vene keelest tulnud värdmugandused. Kasutage parem sõnu "joonisfilm" või "animatsioon" (jah, ma tean, et ka need on võõrsõnad, kuid kõlavad sellegipoolest paremini).

Inb4Stopa See ka ei puutu teemasse.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
raidomees
Kasemees Enn elab kase sees


Liitunud: 15 Sept 2006
Postitusi: 1640
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Kolm Nov 18, 2009 15:24    Teema: Vasta viitega

Mulle tegelt ka multikas öelda ei meeldi, aga see on kõige suupärasem.

Anime ja manga on sellised sõnad, mille ma oma kõnepruugist parema meelega igaveseks välja jätaks. Ma ei näe mingit põhjust kutsuda Jaapanis tehtud koomikseid ja joonisfilme hoopis teise nimega kui mingi muu maa omi. Ma ei pane pahaks, kui keegi teine neid sõnu kasutab, aga kui leiad, et on õige öelda ainult anime ja manga ja kindlasti mitte rääkida meie ilusas eesti keeles, siis see natuke häirib. Kuna Jaapan on nii äge riik, siis miks mitte kõikidest Jaapani asjadest rääkides neid jaapanikeelsete nimetustega nimetada?
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail MSN Messenger
hfhdhg



Liitunud: 2 Okt 2009
Postitusi: 60
Asukoht: Märjamaa

PostitusPostitatud: Kolm Nov 18, 2009 15:41    Teema: Vasta viitega

raidomees kirjutas:
Mulle tegelt ka multikas öelda ei meeldi, aga see on kõige suupärasem.

Anime ja manga on sellised sõnad, mille ma oma kõnepruugist parema meelega igaveseks välja jätaks. Ma ei näe mingit põhjust kutsuda Jaapanis tehtud koomikseid ja joonisfilme hoopis teise nimega kui mingi muu maa omi. Ma ei pane pahaks, kui keegi teine neid sõnu kasutab, aga kui leiad, et on õige öelda ainult anime ja manga ja kindlasti mitte rääkida meie ilusas eesti keeles, siis see natuke häirib. Kuna Jaapan on nii äge riik, siis miks mitte kõikidest Jaapani asjadest rääkides neid jaapanikeelsete nimetustega nimetada?



Olgu, point taken nagu öeldakse.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
tyger



Liitunud: 28 Märts 2007
Postitusi: 794

PostitusPostitatud: Kolm Nov 18, 2009 15:42    Teema: Vasta viitega

Ma imestan administraatorkonna tolerantsuse üle offtopicu suhtes.
(Postitus algselt siiski käis offtopicu pihta Naruto teemas.)
_________________
Animelist ver5.


Viimati muutis seda tyger (Nelj Nov 19, 2009 16:17). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
raidomees
Kasemees Enn elab kase sees


Liitunud: 15 Sept 2006
Postitusi: 1640
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Kolm Nov 18, 2009 18:38    Teema: Vasta viitega

Ma ei imesta.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail MSN Messenger
Vabarnamees
mario with money


Liitunud: 9 Jan 2003
Postitusi: 1802
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Kolm Nov 18, 2009 20:01    Teema: Vasta viitega

Sellal, kui teie siin enda meelest väga terased, rääkimata sellest, et ühiskonna ja "suure venna" suhtes kriitilised olete, nuputan mina seda, kas on ikka sobiv kõik need postitused ära kustutada, eriti kuna Ummi eepiline ja epohhiloov postitus on otse nende keskel.
_________________
Vabarnamees: nagu lendav tigu * ~animeloend~
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail Vaata liikme veebilehte
erick
küps PSP-d plõgistav noormees


Liitunud: 29 Märts 2004
Postitusi: 934
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Kolm Nov 18, 2009 23:48    Teema: Vasta viitega

EDIT: vabandan igaks juhuks juba ette OT eest, aga nagunii lõhnas siin kogu selle jutu eraldi teemasse liigutamise järgi.

Mulle näib, et see teema on tõenäoliselt juba baka.ee algusaegadel põhjalikult läbi vaieldud, aga filoloogina ütleksin ka oma sõna sekka.

Animest rääkides peame me silmas siiski selgelteristuva visuaalse stiili ja sageli ka sisuga animatsiooni, kui seda võrrelda ülejäänud animatsiooniga, mida maailmas toodetakse. Ma arvan, et bakalased saavad aru, et vahe nii sisus kui stiilis on piisav, et olla väärt eraldi sõna kasutamist.

"Multikad" on blanket term, ehk termin, mis on mõeldud katma kogu animatsiooni. Kui rangelt võtta, ei saa öelda, et selle sõna kasutamine oleks vale - küll aga on selle sõna konnotatsioonid ehk kaastähendused oluliselt erinevad: "multikas" tähistab suuremas osas maailmas eranditult lastele mõeldud sageli kerglase ning pinnapealse sisuga meelelahutust, samas kui täiskasvanutele mõeldud "multikaid" kutsutaksegi pigem animatsioonideks või leitakse muu moodus nende eristamiseks lastele mõeldutest.

Anime puhul sellist eristust ei tehta, kuid vaikiv kaastähendus selle termini kasutajate seas on, et need võivad olla (ja tihtipeale ongi) lastele ebasobivad ning mõeldud pigem teismelistele või täiskasvanutele (18+).

Seega, kutsuda animet "multikaks" tekitab asjatut segadust animatsioonivõõraste inimeste seas, kes on harjunud selle sõnaga tähistama just hommikusi lastele mõeldud animatsioone. Proovige ükskord järele - näiteks näidates Shiguruid oma vanematele kasutades selle kohta terminit "Jaapani multikas".

Ma võin garanteerida, et teie vanemaid ootab ees kultuuri¹okk, sest nad eeldavad, et tegu on süütu lastele mõeldud meelelahutusega, aga neid ootab ees stiliseeritult sünge animatsioon, mis sisaldab vägivalda, verd, soolikaid, vägistamist, intsesti ja samuraifilosoofiat.

Kui me nüüd võrdleme seda Ummi poolt näiteks toodud Lõvikuningaga, siis peame nentima, et on siiski parem, kui Jaapani animatsiooni jaoks on eraldi termin, mis seda selgelt Disney (ja muust läänemaailma) toodangust eristada lubab.

Ma illustreerin:



Aww...



Veri linal pärineb noormehe pärakust, keda just vägistati.
_________________
--taevas linna kohal oli läbikõrvetatud vooluringi värvi--


Viimati muutis seda erick (Kolm Nov 18, 2009 23:52). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Stopa
kibestunud sotsiopaat


Liitunud: 18 Nov 2008
Postitusi: 1719
Asukoht: Shibuya-ku, Tokyo

PostitusPostitatud: Kolm Nov 18, 2009 23:51    Teema: Vasta viitega

aga muidugi. vali lionkingist mingi nunnu stseen ja animest mingi brutaalne stseen ja võrdle neid omavahel. paistab nagu hea mõte.
_________________

Arvake ära kaks kõige paremat animefrantsiisi üldse. Saatke oma variandid mulle. Võitke ¹okolaadi.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Ummi
lovely berry


Liitunud: 8 Apr 2006
Postitusi: 3500
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Kolm Nov 18, 2009 23:54    Teema: Vasta viitega

erick ilmselgelt ei saanud aru, millest ma rääkisin.
_________________
baka pole surnud, me postitame siia peaaegu iga kuu
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
erick
küps PSP-d plõgistav noormees


Liitunud: 29 Märts 2004
Postitusi: 934
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Kolm Nov 18, 2009 23:55    Teema: Vasta viitega

Stopa kirjutas:
aga muidugi. vali lionkingist mingi nunnu stseen ja animest mingi brutaalne stseen ja võrdle neid omavahel. paistab nagu hea mõte.


Ootan huviga screencappi mõnest sama brutaalsest, sügavalt häirivast stseenist, mis pärineb lääne "multikast". Noh, sellisest, mille kohta inimesed tavaliselt kasutaksid sõna multikas.

Ummi kirjutas:
erick ilmselgelt ei saanud aru, millest ma rääkisin.


Vabandust, aga ehk pole sa siiski enda jaoks süviti selgeks mõelnud, millest sa räägid, kui arvad, et oleks hea mõte kasutada Lõvikuninga ja Shigurui jaoks ühte ja seda sama terminit "multikas".
_________________
--taevas linna kohal oli läbikõrvetatud vooluringi värvi--
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Ummi
lovely berry


Liitunud: 8 Apr 2006
Postitusi: 3500
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Nelj Nov 19, 2009 00:21    Teema: Vasta viitega

Just täpselt seda sa ei mõistnud. Ma rääkisin nimelt sellisest multikast/animest nagu Naruto. Võib-olla oled kuulnud? See peaks isegi teema nimes sees olema.
_________________
baka pole surnud, me postitame siia peaaegu iga kuu
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
erick
küps PSP-d plõgistav noormees


Liitunud: 29 Märts 2004
Postitusi: 934
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Nelj Nov 19, 2009 00:52    Teema: Vasta viitega

Ummi kirjutas:
Just täpselt seda sa ei mõistnud. Ma rääkisin nimelt sellisest multikast/animest nagu Naruto. Võib-olla oled kuulnud? See peaks isegi teema nimes sees olema.


"Jaapani multikas" on anime. Minu postituse moraal oli, et kasutage asjatundjatena täpsemat terminit kui kõigist võimalikest kõige üldisemat. Enda arust põhjendasin ka, miks ei ole pikas perspektiivis kasulik, kui anime kohta hakatakse kasutama sõna "(Jaapani) multikas", olgugi Naruto süütu nagu saialill - sest teised "Jaapani multikad" pole. Hoiame segadused minimaalsed, mis?
_________________
--taevas linna kohal oli läbikõrvetatud vooluringi värvi--
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    baka.ee foorum / -> anime Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 3

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Tõlkinud: